7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamındaki Borçların Ödenmesine İlişkin Duyuru.


256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamındaki Borçların Ödenmesine İlişkin Duyuru

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7256 sayılı Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran vatandaşlar yapılandırılan borçlarını tercihlerine göre peşin veya taksitler halinde ödeyebilmektedir.

Kanun kapsamında;

•Taksitli ödemeyi tercih edenlerin 1. Taksitlerinin ödeme süresinin son günü,

•Peşin ödemeyi tercih edenlerin de ödeme süresinin son günü

1 Mart 2021 Pazartesi’dir.

Yapılandırma Kanunundan yararlanılabilmesi için taksitli ödemeyi tercih eden mükelleflerin ilk iki taksitlerini süresinde ve tam olarak ödemeleri şarttır. 

Ödemelerinizi vergi dairesine gitmeden;

•İnteraktif Vergi Dairesi uygulamamızdan

Google Play (Android)

APP Store (IOS)

APP Gallery (Huawei)

•Başkanlığımız resmi internet sayfasında(www.gib.gov.tr) yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümünden 02:00 - 23:45 saatleri arasında anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi ve yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile, yapabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya “www.gib.gov.tr” adresi yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Ayrıca Yapılandırma Kanunu kapsamında hafta sonu borçlarını ödemek isteyen vatandaşlarımızdan gelen talepler dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığımızca vergi daireleri 10:00 - 16:00 saatleri arasında açık bulundurulacaktır.

Ödeme işlemleri sırasında mükelleflere kolaylık sağlanması amacıyla ödeme için gelen hiçbir mükellef geri çevrilmeyecek ve son mükellefin işlemleri bitinceye kadar vergi daireleri açık bulundurulacaktır. 

Bu durum dikkate alınarak yapılandırılan borçlarını ödemek üzere vergi dairelerine gidecek vatandaşlarımız ve bu ödemelerin yapılacağı kamu idarelerinde görevli personel için 27 ve 28 Şubat 2021 tarihlerinde, Cumartesi ve Pazar günü, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

Vatandaşlarımızın vergi ödemesi yapmak üzere sokağa çıktıklarını gösterir belgeleri(borç yapılandırmasına ilişkin başvuru dilekçesi, ödeme planı vb.) yanlarında bulundurması ve istenildiğinde ibraz etmeleri gerekmektedir.

Yayın Tarihi: 26/2/2021

Kaynak: GİB
  • Sosyal Medyada Paylaş